Bogate Żużlowe Tradycje

Historia

Tradycja krakowskiego żużla sięga lat 30. XX wieku. Na początku klub nosił nazwę Krakowski Klub Motocyklowy. Pod jego szyldem zawodnicy ścigali się w zawodach dirttrackowych. Na rok 1930 przypadają również pierwsze zawody w Krakowie. Odbyły się one na betonowym torze Cracovii.

W 1950 roku na stadionie Wisły Kraków rozegrano finał Indywidualnych Mistrzostw Polski. Sześć lat później, przy oddziale PZM powstała sekcja żużlowa – AMK Nowa Huta. Zespół startował przez dwa lata w II i III lidze. Na przełomie lat 60. w rozgrywkach ligowych występowały dwa krakowskie kluby – Wanda i Cracovia. Pierwsza z nich na torze radziła sobie doskonale, czego skutkiem był awans do Ekstraklasy. Niestety przygoda ta trwała tylko rok. Krakowscy zawodnicy mimo dużych ambicji odstawali od innych drużyn sprzętowo. Po rocznej przygodzie w najwyższej klasie rozgrywkowej, Wanda spadła do II ligi, w której spędziła kolejne trzy sezony. W 1965 roku, po odjechaniu zaledwie 7 kolejek, z powodu kłopotów finansowych drużyna została wycofana z rozgrywek. W tych latach barwy krakowskiego klubu reprezentowali między innymi: Tadeusz i Jan Fijałkowscy, Wacław Andrzejewski czy Wiktor Waloszek.

Nad Nową Hutę nadciągnęły czarne chmury. Dopiero po 28 latach żużel powrócił do Krakowa. W 1993 drużyna złożona z zawodników z Tarnowa, Częstochowy, Świętochłowic i Krosna wzmocniona zagranicznym żużlowcem zajęła 7. miejsce w lidze. Przyszło jednak kolejne załamanie. W 1997 roku nękana problemami finansowymi, spadkiem frekwencji i brakiem stabilnego wsparcia Wanda na polskich torach zaczęła radzić sobie ze zmiennym szczęściem. Przełom nastąpił w 2002 roku, kiedy to ekipa z Grodu Kraka zdołała wygrać trzy spotkania i zajęła przedostatnie miejsce w II lidze. Kolejne trzy lata to stopniowy upadek “drugiej Wandy”. W 2003 roku klub wycofał się z rozgrywek po odjechaniu zaledwie pięciu kolejek. W 2004 po rundzie zasadniczej podjęto taką samą decyzję, a w 2005 zespół został wycofany po piątej kolejce. W ciągu kilku następnych lat podejmowano próby ratowania krakowskiego żużla, ale kończyły się one fiaskiem.

Przypadająca na 2009 rok, sześćdziesiąta rocznica powstania Nowej Huty stała się doskonałą okazją do odbicia się od dna. Przeprowadzona została renowacja stadionu żużlowego, na którym następnie zorganizowano turniej ” 60 lat Nowej Huty”. Okazał się on sukcesem i motywacją do wystawienia drużyny w 2010 roku. 25 października 2009 roku powstała Speedway Wanda, która została zarejestrowana jako stowarzyszenie i przyjęta w poczet członków PZM. Aż do 2014 roku krakowianie rywalizowali w II lidze. We wspomnianym sezonie udało im się zająć 2. miejsce w rundzie zasadniczej. Mimo że nie wywalczyli awansu do I ligi, przyjęli zaproszenie Głównej Komisji Sportu Żużlowego na starty w niej. Przygoda w I lidze trwała do 2018 roku, który zakończył się spadkiem do 2. Ligi Żużlowej. W ubiegłym roku Speedway Wanda Kraków przegrała wszystkie spotkania.

Kiedy wydawało się, że po raz kolejny żużel w Krakowie przestanie istnieć, pojawił się pomysł na Towarzystwo Żużlowe Wanda Krakowskie Smoki. Jego celem jest stworzenie nowego oblicza żużla pod Wawelem.

Stadion KS Wanda

Stadion Sportowy KS Wanda

Odmogile 1B, 31-751 Kraków

Pojemność: 8.000 miejsc
Długość toru: 389,5 m
Szerokość prostych: 11 m
Szerokość łuków: 14 m
Rekord toru: 64,98 s, Andriej Karpov (26.04.2015)
Rekord frekwencji: 25 000
(11.10.1960 Polska – Anglia 46:62)