Potencjał Miasta

Potencjał Miasta i Nowej Huty

Potencjał dzielnicy Krakowa – Nowej Huty jest nadal niewykorzystany. Towarzystwo Żużlowe Wanda Krakowskie Smoki to koncepcja, która skupia się na rewitalizacji ośrodka sportowego. Gwarantuje ona nie tylko rozwój czarnego sportu w Krakowie, ale przede wszystkim zaangażowanie społeczności wspomnianej dzielnicy. Poprzez branie czynnego udziału w działaniach drużyny, zamieszkujący Nową Hutę będą mieli okazje do integracji.

Powrót czarnego sportu pod Wawel gwarantuje rozrywkę na najwyższym poziomie. Od lat na stadionie przy ulicy Odmogile gromadziły się całe rodziny, by w atmosferze zdrowej rywalizacji i adrenaliny oglądać zmagania sportowców. Żużel jest jedną z wizytówek dzielnicy Krakowa. Dlatego jego obecność jest tak pożądana. W efekcie Nowa Huta ożyje jako ośrodek sportowy i kulturalny. Mecze żużlowe to także doskonała okazja do spotkań młodych osób poszukujących pasji. W przyszłości nowo powstały podmiot planuje otworzenie szkółki żużlowej. Działacze Wandy Krakowskich Smoków chcą bowiem umożliwić dzieciom i młodzieży trenowanie tej niezwykle widowiskowej dyscypliny. Wszystko to plany długofalowe, mające na celu rozwijanie Nowej Huty. Niewątpliwie żużel może ponownie stać się znakiem rozpoznawczym tej dzielnicy.

W przeszłości Kraków był miastem, w którym czarny sport zajmował ważne miejsce. Nic nie stoi na przeszkodzie by odtworzyć lata świetności Wandy. To przecież tutaj odbywały się najważniejsze imprezy z żużlowego kalendarza, jak półfinały IMP, czy historyczny finał tych zmagań w 1950 roku. W Nowej Hucie swoje mecze rozgrywała również reprezentacja Polski. Te wszystkie wydarzenia są dowodem na to, że żużlowy potencjał Krakowa jest ogromny.

Nowy podmiot jest szansą na przywrócenie krakowskim kibicom możliwości oglądania na torze gwiazd polskiego i światowego speedwaya. Pod Wawelem nadal możliwa jest organizacja wielkich świąt speedwaya.

Miasto Kraków

Liczba mieszkańców

Kraków: 774 839 osób
w tym: 54 588 osób (Nowa Huta)

Powierzchnia

Kraków: 326,85 km²
w tym: 65,41 km² (Nowa Huta)

Ciekawostki

– Kraków jest drugim co do wielkości, po Warszawie, rynkiem nowoczesnej powierzchni biurowej
– W 2000 r. Kraków uzyskał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury
– W 2023 roku odbędą się w Krakowie sportowe III Igrzyska Europejskie