Projekty w trakcie weryfikacji!

Trwa weryfikacja projektów złożonych w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa 2020. Do zagospodarowania jest rekordowa kwota – łącznie 32 mln złotych. Wśród 988 zgłoszonych pomysłów znajdują się dwa zainicjowane przez nasze Stowarzyszenie projekty – „Poczuj żużel” oraz “Jedź ze smokiem – szkolimy młodzież”.

Projekt “Poczuj żużel” to ukłon w stronę Was – kibiców. Zakłada on bezpłatny wstęp na mecze żużlowe w Krakowie dla wszystkich mieszkańców miasta. Historia krakowskiego żużla sięga lat 30. XX wieku, a Wy jesteście jej współtwórcami. W ten wyjątkowy sposób chcemy uhonorować Wasz wkład w istnienie Wandy oraz podziękować za wszystkie lata, w których czynnie wspieraliście swoją drużynę. Chyba nie ma na to lepszego sposobu niż stworzenie walecznej drużyny i zaproszenie Was na rozgrywane przez nią spotkania. Jeśli pojawi się taka możliwość, chcielibyśmy również organizować transmisje live z meczów żużlowych na domowym obiekcie.

Drugi z projektów “Jedź ze smokiem – szkolimy młodzież” to przedsięwzięcie skierowane do najmłodszych. Kraków bardzo długo czeka na swojego wychowanka. Władze klubu nie troszczyły się o rozwój młodych zawodników. Chcemy dać szansę dzieciom w wieku 13-18 lat do rozpoczęcia niesamowitej przygody z czarnym sportem. Wiemy, jak ważne jest wpajanie młodym osobom aktywnego spędzania wolnego czasu. Większość nastolatków żyje teraz w świecie online. Krakowska młodzież potrzebuje miejsca, w którym mogłaby rozwijać swoje pasje. My chcemy jej takie miejsce podarować, równocześnie troszcząc się o przyszłość drużyny, która kiedyś będzie mogła szczycić się osiągnięciami swoich wychowanków.

Podstawowym problemem są jak zawsze finanse, ale też i opieka trenerska. Wanda Kraków nie posiadała wystarczającego zaplecza szkoleniowego, które zainspirowałoby młodzież do walki o pozycje wśród rówieśników z innych klubów. Klub nie posiadał doświadczenia w rywalizacji w najwyższej lidze, więc może to mieć wpływ na motywacje i chęć uprawiania tego sportu wśród młodzieży pod Wawelem. Wanda Kraków była zawsze klubem tymczasowym dla zawodników, którzy na przykład nie znaleźli miejsca w składzie w innych klubach, więc to, moim zdaniem, negatywnie wpływa na rozwój drużyny, a w tym młodzieży.” – tak o rozwijaniu młodych zawodników w Wandzie mówił nam Dariusz Fijałkowski, ostatni krakowski wychowanek.

Obydwa projekty mogą stać się bardzo ważne w kontekście budowy nowej Wandy. Środki, które mogłoby pozyskać Towarzystwo Żużlowe Wanda Krakowskie Smoki ułatwiłyby zarządowi zaplanowane działania. Mamy nadzieję, że nasze projekty znajdą się w gronie pomysłów, które pomyślnie przejdą weryfikacje. Ogłoszenie wyników oceny formalno-prawnej już 7 sierpnia.